Je to jeden z mých posledních momentů AHA, kdy jsem slyšela o možnosti nepoužívat absolutní označení. Přestat nálepkovat se doporučuje v praxi všímavosti (mindfulness) a také jsem o něm slyšela mluvit Jaroslava Duška ve čtyřech dohodách.
Krásně jsem si uvědomila, jak je rozdílné o něčem se dozvědět a až jak moc je rozdílné tyhle věci uvést do praxe.

Tyhle naše hluboce zakořeněné vzorce chování se nelehce prolamují. Při několika dalších situacích jsem si to uvědomila vždy, až když ta slova vypadla z pusy. Nedokázala jsem si předem uvědomit, že se chystám označit své dítě nějakou hroznou nálepkou. Uvědomuji si, že pokud v tom nepřestanu, můžu v ní postupem času zakořenit mínění, že není dobrá, že je hrozná (např.).
Další fází u mě momentálně je, že si i občas všimnu, že chci z pusy vypustit nějakou nálepku. Takže to neudělám. Lepší je mlčet, než zasévat.
Postupovat by se mohlo tak, že např. když dítě něco rozbije, neříkat: "ty vždycky všechno rozbiješ, jsi nešikovná", ale říct např. "no jo, tak to se ti zrovna nepovedlo, trochu mi to vadí, protože sem tu vázičku měla ráda, ale je to jen nějaká věc, máme jich ještě hodně".
Upřimně v tomhle se hledám. Hledám ta správná slova. Nicméně mám velkou radost z toho, že jsem si opět uvědomila další svůj zlozvyk, zarytý hluboko v mém jednání a prožívání.
Žádné komentáře:
Okomentovat